Sıkça Sorulanlar

Kombi Nedir? Nasıl Çalışır?

Kombi konut veya iş yerlerinde ısıtma ve sıcak su konforu sağlayan cihaza denir. Doğalgaz ve oksijeni bir araya getirip meydana gelen yanma işlemi neticesinde ortaya çıkan ısı enerjisini talebe göre kalorifer sistemine veya sıcak su tesisatına aktarır.

Bacalı Kombi nedir? Hermetik Kombi Nedir?

Kombiler, atık gazı tahliye sistemine göre ikiye ayrılırlar: Bacalı tip kombiler, Hermetik tip kombiler.

Bacalı kombiler, yanma için gerekli olan havayı monte edildiği mahalden, hermetik modeller ise özel atık gaz boru donanımı sayesinde direkt dış ortamdan alan cihazlardır. Bu sebeple bacalı kombilerin monte edileceği mahaller için bazı sınırlayıcı havalandırma şartları mevcut olup, montaj ve kullanma kılavuzlarımızda bu bilgiler tüm detayları ile verilmektedir.

Ancak günümüzde bacalı kombilerin kullanımı son derece azalmış olup yaygın olarak Hermetik kombiler kullanılmaktadır. Hermetik kombiler, daha güvenli ve verimli olması sebebiyle tavsiye edilmektedir.

Yoğuşmalı kombi nedir? Konvansyonel kombilerle farkı nedir?

Kombiler, ısıtma tekniğine göre de ikiye ayrılırlar: Klasik (konvansiyonel) kombiler, Yoğuşmalı kombiler.

Kombilerde yanma işlemi sonrasında ortaya çıkan atık gaz, klasik (konvansiyonel) kombilerde bacadan direkt atılırken, yoğuşmalı kombilerde bacadan atılmadan önce yoğuşma teknolojisi kullanılarak sisteme geri kazandırılarak ilave verim elde edilir. Bu sayede yoğuşmalı kombiler klasik kombilerden daha verimlidir. Yüksek verim değerleri (%109´a varan) sayesinde daha az tüketim ve daha az atık gaz emisyonu ile çevreci olan yoğuşmalı kombiler, gelişmiş ayar özellikleriyle de konforlu ısınmayı kullanıcılara sunarlar.

Kombimin ilk çalıştırılması kim tarafından yapılacak, cihazı kendim çalıştırabilir miyim?

İlk çalıştırma işlemi Yetkili Servis tarafından ücretsiz olarak yapılmaktadır. Cihazların Yetkili Servisler dışındaki şahıslar tarafından devreye alınması yasaktır. Bu durumlarda cihazlar garanti kapsamından çıkmaktadır.

Kombimi en ekonomik nasıl kullanabilirim?

Kombilerde opsiyonel olarak verilmekte olan kontrol cihazları ile (oda termostatı, termostatik radyatör vanası) cihazın daha ekonomik çalışması sağlamak mümkündür. Cihazın ısıl gücünün kullanılan radyatör ısıl gücü ile uyumlu olması gerekmektedir. Cihaz ilk devreye alma işleminde ısıl güç ayarı Yetkili Servisler tarafından yapılmaktadır.

Kombiyi kısa süreliğine açıp kapatmak tasarruf sağlar mı?

Kombiyi belli zaman aralıklarıyla kısa sürelerde çalıştırmak; hem daha fazla yakıt tüketimine, hem de cihazın ömrünün azalmasına neden olabilir. Bunun yerine kombinizi; kısık ayarda sürekli çalıştırmak, daha az yakıt tüketimi sağlayacaktır.

Kombinin gaz tüketimin etkileyen faktörler nelerdir ?

Kombiler mekanın izolasyonu ve kullanım şartlarına göre modülasyonlu olarak çalışma özelliğine sahiptir. Bu özellik kombinin sık devreye girip çıkmasını engelleyerek yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Gaz tüketimi kombinin kullanıldığı ortamın izolasyonu, konfor sıcaklığı, dış hava koşulları ve kombi kapasitesine bağlı olarak değişkenlik arz eder.

Kombimin su basınç ayarı kaç da olmalıdır ?

Manometreden okunacak basınç değerinin 1-2 bar arasında olması gerekmektedir.

Kombimin su basınç seviyesi devamlı düşüyor ne yapmalıyım ?

Cihaza iki yıl veya daha fazla süredir bakım apılmamış cihazlarda karşılaşılabilen durumdur. Yetkili servisi veya servis teknikeri tarafından genleşme tankının basıncı kontrol edilmelidir. Genleşme tankı basıncın düşük olması da sistem basıncının düşmesine neden olur. Bu tip durumlarda Yetkili Servisler ile iletişime geçmeniz önerilir.

Kombide yaz konumu nedir, kış konumu nedir? Ne işe yarar?

Cihaz yaz konumundayken sadece sıcak su musluğu açıldığında çalışır ve sıcak su ihtiyacınızı karşılar. Cihaz kış konumundayken öncelik sıcak su konumu olup, sıcak su talebi sona erdiğinde kaloriferleri de ısıtmaktadır.

Sadece sıcak su kullanmak istediğimde ne yapmalıyım?

Cihazın kalorifer konumu kapatılmalı ve böylece yaz konumuna geçmesi sağlanmalıdır. Bu şekilde sadece sıcak su musluğu açıldığında cihaz devreye girer.

Geceleri kombiyi nasıl bir ayarda tutmalıyım?

Gece ortam sıcaklığı 16-17 C’nin altına düşmeyecek şekilde kombinin üzerinden ayarlanmalıdır.

Kombime neden bakım yaptırmalıyım, hangi aralıkla bakım yapılmalıdır?

Yapılan bakımdan sonra kombinizin randımanı artar, kullanım süresi uzar, doğalgaz tasarrufu sağlar, kombinizin konforlu bir şekilde uzun yıllar boyunca sizlere hizmet etmesini sağlar. Kombinize garanti süresi bitiminden sonra (İlk iki yıl bakıma ihtiyaç duyulmaz), yılda bir kez Mart ile Ağustos ayları arasında bakım yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Oda termostatı ne işe yarar, ne gibi avantaj sağlar?

Isıtma sistemini ayarlanan sıcaklığa ve yapılan zaman programına göre çalıştırır, sıcaklık konforu ve yakıt tasarrufu sağlar.

Klimalar en çok elektriği ne zaman çeker?

Klimalar en fazla elektrik tüketimini çalışması durduktan sonra ardından hemen tekrar çalıştırdığınızda çeker.

Inverter Klima ne demektir? Faydaları Nelerdir?

Inverter klimalar oda sıcaklığını istenilen seviyede sabitler. Inverter klima istenilen değere ulaştığında çalışmasını durdurmaz ancak istenilen değeri koruyarak en az enerji seviyesi ile çalışmaya devam ederler. Bu durum elektrik tüketimini azaltarak daha az ödemenizi sağlar. Inverter klimalar enerji tasarrufları sayesinde çok kısa sürede kendilerini amorti etmektedirler.
 
On-Off Klima Nedir?

Klasik klimalar oda sıcaklığı istenilen değere geldiğinde dururlar. İstenilen oda sıcaklığına tekrar ulaşmak için fazla enerji harcarlar.

VRF sistem nedir? Nerelerde Kullanılır?

VRF sistem, "Değişken Soğutuculu Sistem" anlamındadır. Tek bir dış ünite ile gaz akış dağıtıcıları yardımıyla birden çok ünitenin birbirinden bağımsız olarak kontrol edilebilen klima sistemleridir.

Akıllı binaların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla geliştirilen VRF Sistemler, genellikle alışveriş merkezleri, ofisler, plazalar, villalar, oteller, restaurantlar gibi birbirinden bağımsız birçok yerde kullanılabilmektedir.

Multi split klima nedir?

Çoklu split anlamına gelen Multi Split Klimalarda birden fazla iç ünitenin, tek bir dış üniteye bağlanmasıdır.

Klimayı Jeneratörle Çalıştırabilir Miyim? Jeneratör Seçimini Nasıl Yapmalıyım?

Klimalar jeneratör ile çalıştırılabilir. Ancak çalıştırılacak jeneratör hesabı, klimanın 1 veya 3 fazlı olması, ilk kalkış ve nominal akım değerleri gözetilerek dikkatle yapılmalıdır. Inverter tip klimalar, aynı kapasitedeki konvansiyonel klimalara göre daha küçük jeneratörler ile çalıştırılabilirler. Jeneratör gücü (VA) = Calisma Gerilimi x Azami Akım (İlk kalkış ya da nominal akım değerinden büyük olan)

Klima Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Klimanın hava üfleme kanatlarının direk olarak insanlara, evcil hayvanlara ve bitkilere gelmemesi tavsiye edilir. Kullanma klavuzlarında da belirtildiği üzere konforlu bir ortam için oda sıcaklığının; soğutma için 25-27 C ve ısıtma için ise 20-24 C aralığında bir sıcaklık değerine ayarlanması gerekli ve uygundur. Daha düşük sıcaklıklarda kullanım yazın hasta ettiğine dair yanlış bir önyargıya sebep olmaktadır.

Klima Kullanırken Tasarruf Sağlamak Ve Gerekli Verimi Alabilmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Klima işletim maliyetinin azaltılması ve gerekli verimin alınabilmesindeki anahtar işlem ısı yüklerinin azaltılmasıdır. Kullanımda olmayan odaların lambalarını kapatın. Açık kalması durumunda gereksiz yere ısı üreterek klimanızın daha fazla çalışmasına yol açar. Doğrudan güneş ışığından korunmak için perde, panjur, tente, vb. kullanarak basit önlemler alınız. Bu odanın daha serin olmasını sağlayacaktır. Yazın öğleden sonraki zamanlarda klimatize edilen mekândaki aktivitelerinizi minimize etmeye ve kapısını açmamaya çalışınız. Bu soğuk havanın dışarıya kaçmasına, sıcak havanın içeri girmesine yol açar. Klima işletim maliyetinin azaltılmasında en etkili yollardan biride termostat ayarıdır. Termostat ayarınızı soğutmada 1°C veya daha fazla yükseltin, ısıtmada ise 2°C veya daha fazla düşürün. Soğutmada yükselteceğiniz termostat sıcaklığı ile mevsimlik %10’a varan enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Klimaların Temizliği Ve Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

İç ünitelerde bulunan filtrelerin sık sık temizlenmesi gerekiyor. İlkbahar ve sonbahar aylarında yılda 2 defa olmak üzere yetkili servisimiz tarafından ünitenin bakımının, temizlik ve kontrolünün yapılması gerekmektedir.

Hava Temizleme Filtreleri Ne Kadar Sürede Değiştirilmelidir ?

Karbon filtrelerin ev, vb. kullanım alanlarında 6 ayda bir; lokanta vb. yoğun kirli ortamlarda 3 ayda bir değiştirilmesi gerekmektedir.

Mevsim Sonunda Klima Kullanmayacaksam Ne Yapmalıyım?

Sadece fan konumunda 2-3 saat çalıştırın, bu işlem ünitenin içini kurutur. Elektrik kaynağını kapatın, klima çalışmıyorken 4W güç tüketir, bu enerji tasarrufu sağlar. Hava filtrelerini temizleyip yerine takın. Uzaktan kumandanın pillerini çıkartın.

 

 
Atatürk Mahallesi Gümüşdere Sokak No:11/A Ümraniye / İSTANBUL
Facebook Twitter Instagram Youtube